Committees

Officers

President Frances Roland Kovaleski Register of Wills Lackawanna County
1st Vice President Jean Marfizo King Register of Wills Dauphin County
2nd Vice President Lisa Grayson Register of Wills Cumberland County
3rd Vice President Susan R. Hannon Register of Wills Venango County
Secretary Sharon K. Ackerman Register of Wills Somerset County
Treasurer Stacey L. Zerbe Register of Wills Snyder County

Executive Committee

Chair Frances Roland Kovaleski Register of Wills Lackawanna County
Ex Officio Virginia Cooper Register of Wills Huntingdon County
Dennis L. Montross Register of Wills Wyoming County
Christine Millinder Register of Wills Centre County
Larry J. Medaglia Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Berks County
Parliamentarian/Sergeant at Arms Gregory K. Mortimer Register of Wills Clarion County

Solicitor

Solicitor David C Cleaver, Esq. Of Counsel at Keller, Keller and Beck, LLC County

Appointment, Elder Justice Council

Lisa Grayson Register of Wills Cumberland County

Auditing Committee

Andrea Naugle Andrea E. Naugle Clerk of Judicial Lehigh County
Joan Hoggarth Register of Wills Luzerne County
Anita Terchanik Register of Wills/Recorder of Deeds Blair County

By-Laws Committee

Chair Virginia Cooper Register of Wills Huntingdon County
Brenda S. Lupini Register of Wills Columbia County
Wendy M. Welfley Register of Wills Perry County
Karen Heflin Register of Wills Adams County
Linda Bobrin Register of Wills Bucks County
Patricia Wetherbee Clerk of Orphans' Crawford County

Finance Committee

Co-Chair Jean Marfizo King Register of Wills Dauphin County
Co-Chair Larry J. Medaglia Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Berks County
Stacey L. Zerbe Register of Wills Snyder County
Wendy M. Welfley Register of Wills Perry County
Christine Millinder Register of Wills Centre County
Dennis L. Montross Register of Wills Wyoming County
Tracey Gordon Register of Wills Philadelphia County

Legislative Committee

Chair Larry J. Medaglia Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Berks County
Frances Roland Kovaleski Register of Wills Lackawanna County
Lisa Grayson Register of Wills Cumberland County
Sherry Magretti Hamilton, Esq. Register of Wills Westmoreland County
Tracey Antoline Patton Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Beaver County
Jean Marfizo King Register of Wills Dauphin County
Jean Papay Register of Wills Carbon County
Bryan Tate Register of Wills & Clerk of Orphans' Court York County
Sarah Edwards Register of Wills Butler County
Wendy M. Welfley Register of Wills Perry County
Brian Craig Register of Wills Lebanon County
Virginia Cooper Register of Wills Huntingdon County
Theresa Santai-Gaffney Register of Wills Schuylkill County
Todd Rock Clerk of Orphans' Franklin County
Sharon K. Ackerman Register of Wills Somerset County
David Huffman Register of Wills Lycoming County

Nominating Committee

President Frances Roland Kovaleski Register of Wills Lackawanna County
Larry J. Medaglia Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Berks County
Jean Marfizo King Register of Wills Dauphin County
Virginia Cooper Register of Wills Huntingdon County
Christine Millinder Register of Wills Centre County
Dennis L. Montross Register of Wills Wyoming County
Christina A. Mertz Register of Wills Northumberland County

Alternate PSAECO Delegates

Chair Lisa Grayson Register of Wills Cumberland County
Jean Papay Register of Wills Carbon County
Sarah Edwards Register of Wills Butler County
Brian Craig Register of Wills Lebanon County
Alternative David Huffman Register of Wills Lycoming County
Alternative Jean Marfizo King Register of Wills Dauphin County
Alternative Bryan Tate Register of Wills & Clerk of Orphans' Court York County

Resolutions Committee

Donna J. Tharp Register of Wills Greene County
Barbara Silvetti Clerk of Orphans' Columbia County
Stephanie Wolf Clerk of Orphans' Court Snyder County
Marianne Hileman Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Armstrong County

Training & Education Committee

Christine Millinder Register of Wills Centre County
Anne L. Cooper Register of Wills Lancaster County
Larry J. Medaglia Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Berks County
Jean Marfizo King Register of Wills Dauphin County
Virginia Cooper Register of Wills Huntingdon County
Sarah Edwards Register of Wills Butler County

Technology Committee

Chair Patricia Wetherbee Clerk of Orphans' Crawford County
Robin Patton Clerk of Orphans' Court Blair County
Sherry Wise Clerk of Orphans' Greene County
Barbara Silvetti Clerk of Orphans' Columbia County
Susan R. Hannon Register of Wills Venango County
Jodi Klabon-Esoldo Clerk of Orphans' Lawrence County
Dwight "JR" Winck Register of Wills Bedford County
James Roman Register of Wills Washington County
Sheila Johnson Register of Wills Bradford County

Ways & Means

Chair Tracey Antoline Patton Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Beaver County
Co-Chair Sarah Edwards Register of Wills Butler County
Sherry Magretti Hamilton, Esq. Register of Wills Westmoreland County
Brianna Bullers Register of Wills Jefferson County
Cindy Perrone Register of Wills Cambria County
Nicole Larsen Register of Wills Potter County

Conference Co-Hosts 2020 (Sheraton Square, Pittsburgh PA)

Sherry Magretti Hamilton, Esq. Register of Wills Westmoreland County
Tracey Antoline Patton Register of Wills & Clerk of Orphans' Court Beaver County
Sarah Edwards Register of Wills Butler County

Conference Co-Hosts 2021 (Skytop Lodge, Skytop PA)

Jean Papay Register of Wills Carbon County
Gina X. Gibbs Register of Wills Northampton County
Dennis L. Montross Register of Wills Wyoming County